Με πρωταγωνιστές τους Αντρέ Μπράουν και Ζίγκα Στερν το “Πειρατικό” νίκησε στη Νέα Σμύρνη το Μίλωνα με 3-0 σετ και πήρε το δεύτερο τρίποντο σε ισάριθμους αγώνες.

Ο αγώνας έγινε με καθυστέρηση 18 ωρών λόγω του κρούσματος covid-19  που καταγράφηκε στην ομάδα του Μίλωνα. Η αναβολή δεν επηρέασε τους συριανούς που νίκησαν άνετα την ομάδα της Νέας Σμύρνης η οποία δεν είχε στη σύνθεση της τον Ανδρέα Ανδρεάδη και τον Γιώργο Κανελλόπουλου αλλά αγωνίστηκε κανονικά ο Τέιλορ Χαντ καθώς ήταν αρνητικός σε δύο τεστ covid-19.

Πρώτος σκόρερ του Φοίνικα ήταν ο Στερν με 18 πόντους.

Ο Φοίνικας και στα τρία σετ είχε από την αρχή απόσταση ασφαλείας και δεν επέτρεψε στο Μίλωνα να πλησιάσει στο σκορ.

Στο 1ο σετ  προηγήθηκε 8-3 και μέχρι το 19-14 κράτησε το +5. Εκεί οι επιθέσεις του Στερν έκαναν τη διαφορά, ενώ το σετ τελείωσε με σερί 3-0 από το σερβίς του Μπράουν.

Στο 2ο σετ και μετά το 6-6 τα διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων έδωσαν προβάδισμα στο Φοίνικα με 12-8. Ο Στερν με τον Μπράουν έπαιζαν χωρίς αντίπαλο και εκτόξευσαν τη διαφορά στο 22-14. Το σετ έκλεισε με άσσο του Κωστόπουλου και τρία διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων.

Ο Μίλων μπήκε καλύτερα στο 3ο σετ και με άσσο του Βελίτσκοβιτς προηγήθηκε 11-9 και για τελευταία φορά 13-12. Εκεί ο Φοίνικας πάτησε γκάζι με τον Στερν και με δύο μίνι σερί 3-0 και 4-0 προηγήθηκε 19-15. Ο Χανδρινός με επίθεση και άσσο μείωσε 19-23 αλλά με δύο επιθέσεις Κωστόπουλου και Στερν τελείωσε ο αγώνας.

Μίλων – Φοίνικας 0-3

Τα σετ: 17-25, 15-25, 19-25 σε 72′